Zerwanie kontraktu, który blokuje zyski, z korzyścią w CIT
Wypłata odstępnego na skutek rozwiązania umowy, które jest ukierunkowane na zabezpieczenie źródła przychodu, może być rozliczona w kosztach podatkowych.
We wniosku o interpretację spółka zapytała o prawo do zaliczenia w koszty podatkowe odstępnego, wypłaconego na rzecz dzierżawcy, w związku z rozwiązaniem umowy dzierżawy terenu wykorzystywanego na prowadzenie parkingu wokół portu lotniczego. Podkreśliła, że możliwość rozwiązania umowy przewidziana była w umowie, ale jedynie w ściśle określonych przypadkach – gdyby jedna ze stron nie wywiązywała się ze swoich obowiązków. Wynagrodzenie za wydzierżawienie terenu określone było procentowo.
Umowa była zawarta kilkanaście lat temu a wielokrotnie modyfikowane zasady rozliczeń nadal odbiegają od stosowanych przez spółkę obecnie z innymi kontrahentami. W jej ocenie istnieją możliwości zwiększenia przychodów w związku z użytkowaniem parkingów wokół portu, jednak wobec braku zgody przez dzierżawcę na zmianę zasad rozliczeń, zwiększenie nie jest możliwe bez rozwiązania umowy. Od ponad dwóch lat spółka prowadzi intensywny program inwestycyjny związany z rozbudową i modernizacją infrastruktury parkingowej, również na terenie dzierżawionym przez dzierżawcę. Zmiany dotyczą głównie zasad organizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta